Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Autobusy zasilane słońcem

Panele słoneczne, dzięki którym zasilane będą autobusy nie są już marzeniem na przyszłość lecz realnym osiągnięciem teraźniejszości. Pierwszy autobus w pełni zasilany systemem fotowoltaicznym powstał w australijskim mieście Adelaide, nazywa się Tindo.

Panele fotowoltaiczne, które zamieniają promienie słońca w energię elektryczną umieszczone zostały na dachu dworca, z którego autobus rusza. Nowozelandzka firma Design International wykonała ten ekologiczny projekt na wniosek Rady Miasta Adelaide. Autobus, który za darmo wozi mieszkańców miasta w pełni korzysta z energii zgromadzonej przez panele słoneczne.

Autobus posiada klimatyzację i bezprzewodowy internet. Dzięki zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego mieszkańcy silnie zaangażowani w działania proekologiczne zyskali nie tylko czystsze, wolne od spalin otoczenie, ale też oszczędność na biletach, gdyż za przejazd Tindo nie trzeba zapłacić ani dolara.

W Polsce Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Lublinie nawiązało współpracę z Politechniką Lubelską. W przeciągu dwóch lat na dachach lubelskich autobusów mają być zainstalowane panele fotowoltaiczne, które pokryją od 15 do 20 procent zapotrzebowania autobusu na energie elektryczną.

Panele słoneczne umieszczone na autobusach będą gromadzić prąd, który wykorzystany zostanie do zasilania automatów do sprzedaży biletów, kasowników, klimatyzacji czy też oświetlenia. Panele fotowoltaiczne mają być nie tylko oszczędnością i dbaniem o środowisko, ale też troską o lepsze jutro dzięki wykorzystaniu ekologicznych technologii.