Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Dom prawdziwie oszczędny

W ostatnich czasach niezwykle popularne są domy energooszczędne. Pojawiło się bardzo wiele ofert budowy tak zwanych domów pasywnych. Są one budowane tak, aby pobierały one jak najmniej energii, dzięki czemu koszty utrzymania takiego domu są naprawdę niewielkie.

Co powoduje, że taki dom jest tak bardzo oszczędny, w porównaniu do innych domów? Przede wszystkim wykorzystanie odpowiednich materiałów, ustawienie domu w odpowiednim kierunku, jak również wykorzystanie naturalnych źródeł energii. Wśród nich wielkie znaczenie ma tak zwana zielona energia.

W domu pasywnym ważne jest jego ustawienie względem południa. Od tej strony występuje najwięcej przeszkleń. Po co? Są one montowane po to, aby słońce dogrzewało dom w środku (przez co maleje zapotrzebowanie na energię słoneczną), i dawało darmowe oświetlenie.

Energia słoneczna jest również wykorzystywana w innym celu. Na dachu domu lub w ogrodzie, w pobliżu domu, montowane są panele słoneczne.

Do tej pory bardzo popularne były te panele, których zadaniem było ogrzewanie wody. Dzięki temu właściciel domu mógł znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania wody. Obecnie panele te są o wiele bardziej wydajne, a do tego w niektórych modelach instalacji grzewczej w domach, również można wykorzystywać wodę ogrzewaną przez panele.

Teraz jednak znalazły się o wiele bardziej ciekawe rozwiązania, albowiem w sprzedaży pojawiły się panele fotowoltaniczne. Ich zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej na prąd stały, który potem, za sprawą przetwornicy, przerabiany jest na prąd zmienny. Jeszcze dobre kilka lat wcześniej na nikim nie zrobiłoby to wrażenia, albowiem panele są w stanie wyprodukować prąd, który zasiliłby trzy dawne żarówki, tak zwane setki.

W dobie rozpowszechnienia żarówek LED, które potrzebują jednej dziesiątej prądu, który zużywają tradycyjne żarówki, za pomocą paneli fotowoltanicznych można za darmo oświetlić dom albo ogród.

Energia odnawialna to także wiatr, który w pewnych rejonach kraju wieje bardzo silnie. Nic zatem dziwnego, że bez problemu można kupić przydomowe wiatraki, które również są przeznaczone do produkcji prądu. Mała, przydomowa energia w zdecydowany sposób zmniejszy koszta utrzymania domu. W najbliższych latach można spodziewać się też, że ludzie będą wręcz zachęcani do tego, aby samodzielnie budowali instalacje fotowoltaniczne i wiatrowe. Po co?

W kraju może wystąpić deficyt prądu, a są pewne przesłanki, że nadmiar energii, produkowanej przez przydomowe elektrownie, mógłby być odkupowany przez dystrybutorów i kierowany do sieci energetycznej.