Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Ekologiczna energia w zasięgu każdego

Ekologiczna energia ma niesamowity potencjał. Od lat wiadomo, że słońce jest producentem ogromnej ilości energii. W ciągu godziny słońce przekazuje energię, która jest w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie na prąd dla całej naszej planety.

Od lat amerykańscy naukowcy z uniwersytetu w Santa Barbara pracują nad nową technologią paneli słonecznych. Doktor Alan Heeger, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, ubolewa nad faktem niskiego wykorzystania energii słonecznej na świecie.

Powodem zauważonego przez niego problemu są koszty. Zainstalowanie paneli słonecznych na dachu domu to inwestycja, która zwraca się dopiero po kilku latach.

Obecne na rynku panele fotowoltaiczne przetwarzające energię słoneczną na energię elektryczną są coraz lepszej jakości jednak nadal są zbyt drogie. Razem ze swoim kolegą Guillermo Bazanem pracują nad stworzeniem nowego modelu paneli fotowoltaicznych.

System ten ma się opierać na zastąpieniu drogiego krzemu tworzywem sztucznym połączonym z fulerenem. Dzięki temu odkryciu można produkować elastyczne baterie i panele słoneczne. Molekuły odkryte przez doktora Heegera łączone są z atramentem, dzięki czemu mogą być drukowane i w ten sposób wykorzystywane do tworzenia tańszych, ale równie wydajnych paneli słonecznych.

Panele fotowoltaiczne wprowadzane na rynek mogą być montowane jako integralne części budynku. Pokrywać nimi można by dachy, mury czy też szyby. Na razie jednak tradycyjne systemy fotowoltaiczne mają dużo wyższą wydajność przetwarzają od 16 do 20% światła na energię elektryczną, nowe, elastyczne panele słoneczne zaledwie 6 do 9%.

Tradycyjne panele słoneczne są również bardziej wytrzymałe do 30 lat, przy czym nowa technologia doktora Heegera oceniana jest na lat 5. Trwają prace nad ich wytrzymałością i wydajnością, dzięki której mogłyby stać się przyszłością krzemowych baterii słonecznych.