Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Fotowoltaika

Termin „energia odnawialna” słyszał chyba każdy z nas. Rosnąca moda na ekologiczne rozwiązania na każdym kroku stawia nas przed kolejnymi usługami i produktami „eko”. Ale czy słyszeliście kiedyś słowo „fotowoltaika”?

Prawda, że na pierwszy rzut wydaje się zupełnie obce? Cóż ono oznacza?

Zacznijmy od podstawowej definicji. Fotowoltaika, jak uczy Wikipedia, to nauka, która zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną.

Inaczej, a może po prostu bardziej przyjaźnie, rzecz ujmując fotowoltaika to wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Trzeba przyznać, że co prawda jej codzienne wykorzystywanie wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami, ale ze względu na swój ekologiczny i praktyczny charakter jest coraz częściej używana.

Ogniwa, z których powstaje zielona energia, bez której to już trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie, produkowane są zazwyczaj w kompletnych panelach i montowane zazwyczaj na dachach lub innych konstrukcjach ustawionych w kierunku słońca. Panele te „zbierają” promienie i dzięki skomplikowanym zjawiskom fizycznym przekształcają je w potrzebny nam prąd.

Coraz częściej ogniwa fotowoltaiczne można obserwować na ścianach i dachach budynków (szczególnie tych pozostających w znacznych odległościach od miast i sieci energetycznych – w takich przypadkach ogniwa słoneczne pozwalają na wykorzystywanie pozyskanej energii w użytku domowym).

Przykładowe, inne sposoby dla wykorzystania omawianych ogniw:

  • zasilanie znaków drogowych lub oświetlenia ulicznego
  • elektronika użytkowa (lampy ogrodowe, kalkulatory)
  • zasilanie automatyki przemysłowej
  • zasilanie układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych (gaz ziemny, ropa naftowa)
  • elektrownie słoneczne.