Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Jakie korzyści możemy czerpać z energii słonecznej?

Biorąc pod uwagę jak ważna w obecnych czasach jest dbałość o środowisko interesującym rozwiązaniem wydaja się panele słoneczne. Jest wiele rodzajów paneli słonecznych, mianowicie płaskie, próżniowo – rurowe oraz skupiające. Co je różni? Różni je sposób działania. Albowiem mimo, iż wszystkie wykorzystują energie słoneczną robią to na różne sposoby.

Skupiające panele słoneczne są ściśle związane z pozornym ruchem słońca, próżniowo – rurowe oparte są na próżni i mimo, że są bardziej wydajne od paneli płaskich, jednak są mało wytrzymałe na opady gradu czy śniegu. Panele próżniowo – rurowe są jednak bardziej wydajne aniżeli panele płaskie ze względu na mniejszy rozmiar tych pierwszych.

Jeśli chcielibyśmy wyprodukować energię o określonej wydajności cieplnej to budowa panelu próżniowo – rurowego jest lepszym rozwiązaniem ze względu na niemal o połowę mniejszą powierzchnię zabudowy aniżeli płaskich paneli słonecznych.

Kolektory stosuje się przy podgrzewaniu wody użytkowej (np.: w bojlerach), na pływalniach oraz jako wspomaganie centralnego ogrzewania, Ciekawostką może być, że panele słoneczne wykorzystywane są również do chłodzenia budynków. Jednak to nie wszystkie zastosowania paneli słonecznych.

Mankamentem tego sposobu pozyskiwania energii są wysokie koszty, dlatego też stosowana jest tam gdzie nie ma innych sposobów pozyskania energii lub są one mocno utrudnione. Z tego też względu ośrodki wykorzystujące to rozwiązanie należą do rzadkości. Wśród instytucji, które zdecydowały się w ten sposób zadbać o środowisko, znalazła się m.in. Ambasada Japonii w Warszawie. Całkowita moc energii pozyskanej w ten sposób w Polsce to 20 MW.