Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Ogniwo fotowoltaiczne

Ogniwo fotowoltaiczne jest to urządzenie pozwalające na przekształcenie energii słonecznej (czytaj więcej o zielona energia) na elektryczność, elektryczność gotową do wykorzystania w gospodarstwach domowych, czy zasilaniu oświetlenia ulicznego lub układów telemetrycznych.

Krzem

Blisko 95 procent wszystkich ogniw fotowoltaicznych wykonanych jest na bazie krzemu, a w konstrukcji każdego z nich tworzone są dwie warstwy. Pierwsza, zwana pozytywną, i druga, czyli negatywna, współpracują ze sobą i na skutek padających promieni słonecznych pomiędzy nimi wytwarza się napięcie.

Niestety, pojedyncze ogniwo pozwala na uzyskanie stosunkowo niewielkiej mocy (jedynie do 2W), dlatego ogniwa słoneczne łączy się zazwyczaj w większe zestawy po kilkanaście, a nawet po kilkadziesiąt sztuk, i otrzymuje w ten sposób tak zwane panele, z których uzyskiwana moc przekracza już 80 watów, a napięcie 12 voltów (coraz częściej udaje się skonstruować również układy, które przekraczają nawet 200 wat i 24 volt odpowiednio).

Słońce

Ostatecznie jednak ilość wytworzonej energii zawsze jest uzależniona od ilości promieni słonecznych, które trafiają na nasze ogniwa / panele. Żeby zgromadzić jej jak najwięcej, rzadko montuje się pojedyncze panele. Zdecydowanie częściej, żeby nie powiedzieć zazwyczaj, tworzy się całe zestawy
i umieszcza w taki sposób, by każdego dnia można było uzyskać jak najwięcej energii.

Uzupełnieniem zestawu, w którym powstaje energia odnawialna jest akumulator (kumuluje produkowaną energię i umożliwia wykorzystywanie jej po zachodzie słońca), przetwornica i regulator ładowania. Komplet takich urządzeń pozwala na utworzenie pełnego zestawu do „produkcji” własnej elektryczności.