Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Opłacalność inwestycji w energię odnawialną

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami nowych idei proekologicznych i czy przekonują nas argumenty wielu dziś funkcjonujących organizacji zwanych potocznie „zielonymi”, wykorzystywanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych ma swoje niewątpliwe zalety.

Energia odnawialna jest przede wszystkim ekonomiczna. Wykorzystywanie zjawisk naturalnych na potrzeby pozyskiwania ciepła czy prądu samo w sobie nic nie kosztuje. Żeby jednak móc z niej korzystać, musimy ponieść koszty, które jeszcze obecnie są dość wysokie. Jednak oszczędności, jakie pozyskamy, dzięki wykorzystywaniu takiej energii pozwolą nam w określonym czasie uznać tę inwestycję ze opłacalną.

Zielona energia to energia pochodząca z natury, której określone elementy, takie jak wiatr czy promienie słońca, za pomocą odpowiednich technologii, można zamieć w realną siłę elektryczną czy cieplną. Jest to możliwe dzięki wiatrakom oraz panelom słonecznym, które dziś są już dostępne na rynku dla odbiorców detalicznych. Ich cena jednak niejednego, zainteresowanego klienta, skutecznie odstrasza. A nie powinna, gdyż funkcjonują już w naszym kraju narzędzia systemowe, które umożliwiają dofinansowanie takiej inwestycji, z wykorzystaniem funduszy strukturalnych.

Warto wiec, zastanawiając się nad możliwymi wariantami pozyskiwania prądu i ciepła, wziąć pod uwagę rentowność oraz perspektywę, jaką dają nam panele fotowoltaiczne czy przydomowe wiatraki, które, raz opłacone, pozwolą nam na pozyskiwanie niemal bezpłatnej energii przez wiele długich lat. Niezależnie od tego, jaka będzie aktualnie cena rynkowa energii zakupionej u konkretnego dostawcy.

Wśród gospodarstw domowych i odbiorców detalicznych, na razie na polskim rynku największą popularnością cieszą sie rozwiązania, które daje energia słoneczna. Panele słoneczne, zainstalowane na terenie nieruchomości, najczęściej na dachach, stanowią świetny sposób na ograniczenie zakupu energii i na racjonalne nią zarządzanie.

Wiele jeszcze osób żyje w przeświadczeniu, iż polski klimat, i występujące w nim cztery charakterystyczne pory roku powodują, iż rozwiązanie takie jest nieopłacalne. Ta popularna opinia opiera się jednak na błędnych tezach. Słońce świeci bowiem przez cały rok, i dlatego panele takie są efektywne we wszystkich porach roku.

Planując więc budowę, przebudowę bądź remont nieruchomości, warto wziąć realnie od uwagę inwestycję w energię ze źródeł odnawialnych, która jest przyszłością nie tylko z perspektywy idei proekologicznych, ale także z perspektywy ludzi szukających ekonomicznych rozwiązań.