Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Panele słoneczne w autobusach nowej generacji

Panele słoneczne zamieniające energię słońca w prąd elektryczny w miejskich środkach transportu nie są już marzeniem, ani jedynie wizją przyszłości. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Lublinie we współpracy z Politechniką Lubelską planuje wyposażyć autobusy miejskie Lublina w panele fotowoltaiczne. Inwestycja planowana jest na wykonanie w przeciągu dwóch lat. Panele słoneczne zainstalowane na dachach pojazdów miałyby dostarczyć od 15 do 20 procent energii elektrycznej, jaka wykorzystywana jest w autobusach.

Dzięki energii wytworzonej i gromadzonej w tej sposób planowane jest zasilanie automatów do sprzedaży biletów, kasowników, klimatyzacji oraz oświetlenia. Panele fotowoltaiczne wytwarzające prąd mają też posłużyć jako odciążenie dla akumulatorów, które dzięki nim nie będę musiały pracować w czasie postoju autobusu.

Lublin i jego ekologiczne autobusy nie jest pierwszym takim przedsięwzięciem na świecie. Pierwszy autobus o wdzięcznej nazwie Tindo, który zasilany jest dzięki energii słonecznej, jeździ po ulicach miasta Adelaide w Australii. W odróżnieniu od polskiej inwestycji panele fotowoltaiczne zostały umieszczone nie na dachu pojazdu, ale na dachu dworca, z którego rusza. Australijski pojazd całkowicie korzysta z energii wytworzonej przy pomocy paneli słonecznych. Jazda jest darmowa, a pasażerowie mogą cieszyć się klimatyzacją i bezprzewodowym internetem.

Pojazdy zasilane słońcem stają się powoli naszą teraźniejszością. Ekologiczne inwestycje to zarówno dbanie o środowisko, jak i działania ekonomiczne.