Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Panele słoneczne w Wierzchosławicach

Wierzchosławice, wieś położna około 10 km na zachód od Tarnowa, to miejsce, która może się pochwalić największą farmą słoneczną w Polsce. Panele słoneczne działają tam od 30 września 2011 roku.

Farma wybudowana została dzięki środkom z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dotowanego przez Unię Europejską oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Inwestycja już w pierwszym roku działalności pokazało, że był to projekt wart nakładów finansowych.

Wierzchosławicka farma solarna o całkowitej mocy 1 megawata składa się z 4445 paneli słonecznych. Każdy z nich ma moc 225W. Bazując na danych z podobnych inwestycji wybudowanych już w Niemczech farma miała wyprodukować ok 850 – 950 megawatogodzin energii rocznie. Jednakże pierwszy rok pracy paneli słonecznych w Wierzchosławicach pokazał, że przy dużym nasłonecznieniu, wyprodukowane może być nawet 1000 megawatogodzin energii.

Energią uzyskaną za pomocą tysięcy paneli fotowoltaicznych zarządza powołana przez gminę spółka Energia Wierzchosławice. Pierwszy rok pracy tej farmy solarnej przyniósł niemal pół miliona złotych zysku dla gminy Wierzchosławice.

Planowana jest rozbudowa farmy. Spółka chce dostawić około trzech tysięcy paneli słonecznych w celu zwiększenia jej mocy do 1,8 MW.

Panele fotowoltaiczne to według ekspertów jeden z najlepszych sposobów pozyskiwania tzw. zielonej energii. Energia słoneczna wysyłana na ziemię jest ogromna i dostępna w każdym miejscu naszej planety. Panele słoneczne nie tylko pomagają chronić środowisko, dokonać oszczędności, ale też nie ingerują mocno w krajobraz. Specjaliści pośród ich wielu zalet wymieniają także małą uciążliwość dla pobliskich mieszkańców. Panele fotowoltaiczne są mało widoczne i całkowicie ciche, więc nie zakłócają codziennego życia.