Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Zrób to sam

Systemy fotowoltaiczne w tym panele słoneczne znajdują coraz więcej zastosowań w domach i w przemyśle. Można je skompletować dzięki dużemu asortymentowi prezentowanemu w sklepach. Jednak dla każdego, kto chciałby korzystać z tej zielonej energii słonecznej i zna się choć trochę na technice możliwe jest samodzielne wykonanie paneli słonecznych.

Do wykonania panelu słonecznego należy przygotować:

  • ogniwa fotowoltaiczne
  • taśmę do lutowania ogniw
  • lutownicę 130W
  • topnik (substancja ułatwiająca lutowanie; chemicznie oczyszcza lutowane powierzchnie; jej używanie podczas budowy panelu słonecznego jest bardzo ważne)
  • ciężarki do przytrzymywania ogniw
  • szyby do obudowania panelu – dolna szyba, ze zwykłego szkła wielkości panelu, górna ze szkła hartowanego; przed założeniem należy je wyczyścić.

Wykonanie:

Łączymy szeregowo polutowane wcześniej ogniwa – szary do niebieskiego góra do dołu – zachowując odstęp. Polutowane segmenty układamy na płycie OSB pokrytej folią (zachowując przemienność biegunową, plus obok minusa). Łączymy szeregowo, za pomocą szerokiej taśmy lutowniczej wszystkie segmenty. Tak połączone ze sobą ogniwa słoneczne zbliżają nas  do celu, czyli stworzenia własnego panelu fotowoltaicznego. Wylewamy silikon na każdym ogniwie z osobna, dzięki czemu możemy do nich przymocować przygotowaną wcześniej szybę. Kiedy szyba się przyklei odwracamy konstrukcję, zdejmujemy płytę OSB i folię ochronną. Tak przygotowaną całość możemy umieścić w metalowej formie, która pomaga zachować czystość i wygodę pracy. Po raz kolejny zalewamy ogniwa silikonem – z drugiej strony. Szybę ze szkła hartowanego również pokrywamy delikatnie silikonem i nakładamy na ogniwa stopniowo i delikatnie dociskając pod kątem. Na niemal koniec pracy oklejamy z 3 stron taśmą uszczelniającą. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby nasz panel słoneczny był dobrze sklejony, nie mogą się tam pojawić bąbelki powietrza. W ten sposób wykonany panel fotowoltaiczny odkładamy do schnięcia na 24 godziny. Później można dołączyć do tego ramy według własnego projektu i cieszyć się własnoręcznie wykonanym panelem słonecznym, którego używać możemy na wiele różnych sposobów z korzyścią dla siebie oraz środowiska.