Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Jak samemu zbudować panel słoneczny?

Panel słoneczny to niezbędny element każdego systemu, który posłużyć ma uzyskiwaniu prądu z energii słonecznej. Najprostszym wyjściem, dla większości z nas, jest kupienie gotowych paneli spośród wielu dostępnych na rynku. Jednakże każdy, kto ma chęci i umiejętności może samodzielnie zbudować panel słoneczny na własny domowy użytek.

Do zbudowania panelu fotowoltaicznego potrzebne jest kilka elementów: ogniwa fotowoltaiczne, lutownica 130W, taśma do lutowania ogniw, topnik (specjalna substancja substancja ułatwiająca lutowanie), ciężarki do przytrzymywania ogniw, szyby – obudowa panelu – dolna szyba, ze zwykłego szkła, górna ze szkła hartowanego.

Zbudowanie własnego panelu fotowoltaicznego składa się z kilku kroków:

 1. Połącz szeregowo przygotowane ogniwa. Zasada łączenia to szary do niebieskiego, góra do dołu. Pamiętaj zachowaniu niewielkiego odstępu między ogniwami.
 2. Tak zlutowane segmentu ułóż na płycie OSB porytej folią. Pamiętaj o przemienności biegunowej.
 3. Połącz, przy pomocy taśmy lutowniczej, wszystkie segmenty.
 4. Na każde ogniwo z osobna wylej przygotowany wcześniej silikon.
 5. Przyklej do ogniw czystą szybę. Kiedy się już przyklei, możesz odwrócić już częściowo gotowy panel słoneczny, zdjąć płytę OSB oraz folię.
 6. Umieść całość w formie, dzięki której zachowasz czystość i wygodę pracy.
 7. Zalej ogniwa silikonem, tym razem z drugiej strony.
 8. Nałóż silikon na szybę ze szkła hartowanego.
 9. Nałóż szybę na ogniwa, dociskaj stopniowo i delikatnie.
 10. Oklej stworzony w ten sposób panel fotowoltaiczny z trzech stron taśmą uszczelniającą.
 11. Sprawdź, czy panel słoneczny, który właśnie zbudowałeś jest szczelny i dobrze dociśnięty. Pod szybą nie może być bąbelków powietrza.
 12. Odłóż panel do schnięcia na 24 godziny.
 13. Po wyschnięciu opraw panel słoneczny w dowolne, pasujące ci ramy, zamontuj i ciesz się uzyskiwaną w ten sposób zieloną energią.