Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Zalety energii słonecznej

Bardzo dużo mówi się o energii odnawialnej, energii słonecznej, wykorzystywaniu sił natury, ekologii i tak dalej. Ale czy rzeczywiście energia słoneczna ma aż tyle zalet, ile podkreślają zieloni? Przyjrzyjmy się szczegółom:

  1. Energia słoneczna to energia odnawialna, którą otrzymujemy z niewyczerpalnych zasobów naszej planety. Korzystając z niej nie musimy się obawiać, że za kilkadziesiąt czy kilkaset lat się wyczerpie. Gdy tymczasem szacuje się, że światowe rezerwy ropy naftowej starczy góra na czterdzieści lat…
  2. Zielona energia „ze słońca” jest absolutnie za darmo. Co prawda instalując ogniwa słoneczne, które pozwalają na jej pozyskiwanie trzeba ponieść określone koszty, ale sama energia trafia później do nas za darmo. Od nas zależy jak i czy w ogóle ją wykorzystamy (choćby do podgrzania wody).
  3. Energia słoneczna nie powoduje żadnych zanieczyszczeń środowiska. Jest najbardziej ekologiczna z możliwych, wszak sama w sobie pochodzi z najbardziej naturalnych źródeł (uwaga jednak, bo często się o tym zapomina, a przecież kolektory słoneczne i inne urządzenia umożliwiająca nam uzyskiwanie energii słonecznej produkowane są w fabrykach, które jednak mogą powodować zanieczyszczenia).
  4. Energia słoneczna może być wykorzystywana w obszarach, w których instalacja tradycyjnej sieci energetycznej byłaby zbyt droga lub wręcz niemożliwa. Słońce dociera wszędzie, więc wszędzie można korzystać z jego dobrodziejstw.
  5. Wiele przedmiotów codziennego użytku (choćby kalkulatory czy inne charakteryzujące się stosunkowo niskim poziomem zapotrzebowania energii) korzystają skutecznie „ze światła”.