Informacje praktyczne i porady na temat "zielonej energii"

Jak zamontować panele słoneczne? Część II

Panele fotowoltaiczne to coraz popularniejsza technologia, dzięki której domy zaopatrzane są w energię elektryczną. Pierwszym czynnikiem, nad którym należy zastanowić się planując montaż całego systemu jest odpowiednie miejsce wybierane pod względem padania jak największej ilości promieni słonecznych.

Drugi z nich, nierozerwalnie łączący się z pierwszym, to dostępne technologie montażowe i możliwości pod względem dostępnej przestrzeni. Panele fotowoltaiczne umieszcza się na cztery główne sposoby. Pierwszym z nich jest montaż na dachu domu. Drugim zamocowanie paneli na fasadzie domu. Trzecim ustawienie paneli słonecznych na ziemi w sposób stały. Czwartym sposobem jest wykorzystanie tzw. solar trucka. Jest to urządzenie, które porusza panelem. Ustawia go w taki sposób, aby wciąż skierowany był w stronę słońca, przyjmował jak największą liczbę promieni słonecznych, a tym samym generował jak największą ilość prądu.

Dwa pierwsze sposoby pozwalają na umieszczenie paneli fotowoltaicznych w sposób statyczny, bez ruchu. Dach domu pozwala na wykorzystanie przestrzeni, która nie jest wykorzystywana w żaden inny sposób i panele słoneczne właściwie nie zmieniają w żaden sposób wyglądu naszej posiadłości, podobnie jak montaż paneli na fasadzie naszego domu. Umieszczenie systemów na ziemi wymaga od użytkownika posiadanie przestrzeni, która nie jest potrzebna w żadnym innym celu i są widoczne dla każdego, kto się u nas pojawia.

Montując panele fotowoltaiczne należy dobrze i świadomie rozważyć wszystkie czynniki, gdyż tylko wtedy działanie instalacji będzie efektywne i będzie w stanie zaspokoić nasze potrzeby.